Baravika
Boletus edulis

Attēlu rezultāti vaicājumam “Boletus edulis”

Baravika spēj izaugt līdz 50cm diametram. Krāsas variāciju ir daudz brūni sarkanas, purpura, dzeltenīgas, oranžas un pat baltas. Cepurītes virspuse ir gluda un mazliet samtaina.

Zem cepurītes ir švamveidīgs slānis līdz 4cm biezumam, ar dziļu iedobi ap sēnes kātu. Jaunām sēnēm šī švammīte var būt rozīgi- sarkanīga toņa. Sēnei augot šis slānis dzeltē vai iegūst olīvzaļu krāsu.

Ārstnieciskā nozīme

Šī sēne plaši tiek pielietota pārtikā, jo tā ir lieliska pārtikas sēne ar izteiktām garšas īpašībām. 

Bieži cilvēki pieļauj vienu kļūdu, to iepriekš nesagatavojot, bet lietojot svaigā veidā. Vislabāk sēni ir žāvēt, jo tādā veidā tā zaudēs hitīnu- kas neļauj uzsūkties vērtīgajām olbaltumvielām organismā. Žāvēta tā zaudēs tikai 1/5 savu olbaltumvielu, taču gandrīz visu hitīnu. Tālāk to var lietot pat kā sausiņu.

Šī sēne satur B1, C, D vitamīnus, kā arī karotīnu un riboflavīnu. Riboflavīnu izmanto, lai nodrošinātu pareizu vairogdziedzera darbību, kā arī nagu, ādas un matu kopšanā.

Šo sēni ārstnieciskam nolūkam var pielietot:

  • lai stimulētu kuņģa un zarna trakta darbību;
  • sēnes nostādinājumi palīdz ārstēt audu apsaldējumus;
  • pret audzēju iedarbība, pateicoties polisaharīdiem un sēram;
  • pateicoties tādai viela, kā lecitīns, šī sēne traucē holesterīnam nosēsties un asinsvadu sieniņām, kas ir svarīgi aterosklerozes gadījumos;
  • aminoskābes palīdz šūnu reģenerācijai;
  • sēne darbojas arī kā spēcīgs antioksidants. Tas palīdz organismam pretoties pret baktērijām, vīrusiem un citām kaitīgām vielām;
  • arī tradicionālā medicīnā. Sevišķi efektīvs tas ir tuberkulozes, samazinātas vielmaiņas, organisma novājinājumu gadījumos.

Nav ieteicams lietot

Ir jāsaprot, kaut arī sēnē ir maz kaloriju, cepta tā ir uzskatāma par smagu pārtiku. Attiecīgi, cilvēkiem ar barības vada problēmām no šīs sēnes ir ieteicams atteikties.

Tāpat arī sēnei ir spēcīgas uzsūcošas īpašības, kā piemēram, svina un dzīvsudraba. Tamdēļ, šo sēni ir ieteicams ievākt tikai tīrās vietās, kuras atrodas tālu no piesārņojuma avotiem- autoceļi, rūpniecība u.t.t.


Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .