Irbene parastā
Viburnum Opulus L.

Saistīts attēls

Parastās irbenes (Viburnum opulus L.) dzimta sevī iekļauj ap 200 krūmiem un koku veidiem. Lielākā daļa šī auga sugu nāk no Ķīnas un Japānas.

Krūmāji izaug 1.5-3m augstumam. Ogas ir spilgti sarkanas. Zied no maija līdz jūnijam, augļi nogatavojas augustā- septembrī.

Saistīts attēls

Saistīts attēls

Ārstnieciskā nozīme

Oficiālajā medicīnā, ārstnieciskam nolūkam izmanto irbenes novārījumus un ekstraktus, kuri gatavoti no mizas un ogām. Irbeni izmanto, lai apturētu asiņošanas ginekoloģijas jomā- dzemdes asiņošana, sāpīgas menstruācijas un pēc dzemdību laikā.

Irbenes ogas izmanto avitaminozes profilaksei un ārstēšanai.

Auga mizu ievāc agrā pavasarī, sulu laikā, no nozāģētiem kokiem. Mizu apvītina svaigā gaisā un tālāk jau žāvē žāvskapī 50-60C temperatūrā. Izžuvusi miza lūzt, ne līdz galam izžuvusi lokas.

Ogas ievāc septembrī- oktobrī sausos laika apstākļos, apvītina un žāvē žāvskapī pie 60-80C, līdz cietam stāvoklim.

Nereti ārstnieciskam nolūka izmanto arī lapas un ziedus, tos ievāc maijā un jūnijā, žāvē labi vēdināmā vietā, vai žāvskapī 40-50C temperatūrā un uzglabā papīra maisiņā.

Irbenes miza savas ārstnieciskās īpašības iegūst pateicoties tajā esošajiem iridoidāliem glikozīdiem. Irbenes mizas preparātus pielieto kā asins apturošu, antiseptisku, pretiekaisuma un spazmolītisku līdzekli. Tāpat arī tie iedarbojas savelkoši, urīna dzenoši, atsāpinoši, mazina nervu sistēmas spriedzi un ietekmē tauku vielmaiņu. Ilglaicīgi lietojot, irbenes miza mazinās arī holesterīna daudzumu asins vados.

Irbenes mizas novārījumu lieto, lai apturētu iekšējo asiņošanu, palielināt dzemdes tonusu, sašaurinātu asins vadus un nomierinātos.

Pateicoties ievērojamam daudzumam askorbīnskābei ogās, tā plaši tiek pielietota vitamīnu maisījumos. Irbenes ogas palielināt sirds muskuļa kontrakciju, iedarbojas urīna dzenoši, žults dzenoši, palīdz dziedēt brūces un ir labs kā pret iekaisuma līdzeklis. Irbenes ogas nedrīkst lietot podagras un dažādu nieru slimību gadījumā.

Irbenes ziedu un lapu novārījumus lieto, kā pretiekaisuma, asins apturošu un sviedrējošu līdzekli. Lieti noder kakla skalošanai angīnas un augšējo elpceļu katāras gadījumā. Irbenes sēklām ir tonizējoša iedarbība, kuras var izmantot kafijas vietā.

Šķidro ekstraktu un mizas novārījumus, kā arī 10-20% atšķaidītas ogu sulas pielieto infekciozās alerģijas, fotodermatīta, čūlu un pūžņojošu ādas slimību ārstēšanai (furunkuloze, karbunkuli, ekzēma u.c.)

Irbenes mizas novārījumā mazgā bērnus ar pseidofurunkulozes diagnozi. Tāpat ar ogu sulas aplikācijām ārstē psoriāzi, liekot aplikācijas tieši uz psoriāzes skartajām vietām.

Jau senatnē irbenes īpašības novēroja arī tautas dziednieki. Par irbenes ogu un mizu jau bija aprakstīts 16 gadsimta zāļu grāmatās. Pamatā ogas un ziedus tautas medicīnā izmanto medū, cukura sīrupos, tāpat gatavo arī uzlējumus, kurus pielieto nervu nomierināšanai, hipertonijas, aterosklerozes gadījumā. Irbenes ogas palīdz arī profilaksē, barības vada ļaundabīga audzēja ārstēšanai.

Žāvētas ogas, tās var izmantot kafijas vietā, kas regulēs arī gremošanas procesus. Ogu sulu lieto arī kā krāsvielu pārtikā un vilnas iekrāsošanai- ogas piešķir sarkanu, miza melni zaļu krāsu.

Irbeni lieto hemoroīdu, gastrīta, kolīta, aknu slimību, kuņģa un divpadsmit zarnu čūlas ārstēšanai, kā arī kā stiprinošu līdzekli, gadījumos, kad sirds vai nieru ietekmē rodas tūskas. Var izmantot arī kā sviedru dzenošu līdzekli saaukstēšanās slimību gadījumos.

Ārīgi var pielietot arī ādas slimību ārstēšanai un deguna asiņošanas apturēšanai.

Nav ieteicams lietot

Lai arī irbene ir vērtīgs augs, arī tai ir īpašības, kas rada to arī kaitīgu. To nedrīkst lietot cilvēki ar samazinātu kuņģa sulas saturu un ar podagru. Tāpat arī nav vēlams to lietot cilvēkiem ar nieru problēmām, cilvēkiem ar tendenci uz trombu veidošanos un, protams, grūtniecēm. Saprotams, kā ar jeb kuru dabas līdzekli ir jābūt uzmanīgam! 


Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .