Tauksakne ārstnieciskā (Symphytum officinale L.)

Ārstniecības tauksakne ir daudzgadīgs augs.

Dabā šis augs nereti sasniedz apmēram 100 cm augstumu. Tā stublājs ir stāvs un tam ir daudz atzaru. Augs ir pārklāts ar blīvu “matiņu kārtu.” Lapas izstieptas un lielas, ziedi zvaniņveida. Ziedu krāsa dabā sastopama no bāli rozā līdz tumši violetai. Tauksakne zied no vasaras sākuma līdz vasaras vidum- tas atkarīgs no vietas un klimata apstākļiem, kur tauksakne aug. Tauksaknei izziedot parādās zem katra ziediņa viena sēkliņa.

Tauksaknei ir spēcīgas saknes, no ārpuses tās ir melnas viducis balts.

Tauksakne ir sastopama visā pasaulē, taču lielās saimēs to atrast ir praktiski neiespējami. Tam patīk barības vielu un ūdens bagāta augsne- visbiežāk tas arī sastopams, ezeru, purvu, upju un citu ūdens avotu tuvumā.

Uzglabāšana

Ārstnieciskās īpašības piemīt tauksaknes saknenim. Tās var ievākt un sagatavot agrā pavasarī vai rudenī. Saknes sarok un attīra no augsnes (saknes nemizo), nomazgājot tekošā ūdenī. Sakneni sagriež gabalos pa 15-20 cm un žāvē. Iegūtos sakneņa gabalus žāvē labi vēdināmā telpā, beigu žāvēšanu veic žāvētāja pie temperatūras, kura nav augstāka par 40C .

Izžāvētos sakneņus glabā auduma maisos vai kartona kastēs, ja gaisa mitrums uzglabāšanas telpā ir zems, ja tomēr mitruma ir daudz, tad to glabā hermētiski noslēdzamos traukos. Ievērojot šo vienkāršo uzglabāšanas principu, saknes savu ārstniecisko efektu nezaudēs vidēji 3 gadus.


Ķīmiskais sastāvs

Galvenais tauksaknes noslēpums ir tā sastāvā esošais alantoīns, kaut arī šis elements ir sastopams daudzos augos, tad tieši tauksaknē tas ir īpaši lielā koncentrācijā, un tieši tamdēļ spēj sniegt unikālas dziednieciskas īpašības.

Pateicoties lielajai alantoīna koncentrācijai visnotaļ strauji notiek bojātu audu reģenerācija, lūzumu dzīšana un aktīvāk notiek šūnu jaunrade. Tauksaknē esošais holīns (B4 vitamīns) stimulē vietēju asinsriti, kas palīdz vieglāk dziedēt un barot cietušo vietu (uz kuru lietojam tauksakni).

Saknēs ir atrodams arī cukurs, flavonoīdi, šķiedrvielas, askorbīnskābe u.c.

Taču der pieminēt, ka tauksaknē ir daudz B12 vitamīna, kas regulē vielmaiņu un atbild par asinsradi.

Tāpat tauksakne ir līderis starp zālītēm pēc kālija satura, tajā ir arī polisaharīdi, tanīns, triterpēni, inulīns, olbaltumvielu savienojumi un ciete.

Tauksaknē esošā rozmarīnskābe veicina iekaisuma procesu dziedēšanu, sasaista brīvos radikāļus un rada pretsāpju efektu.

Tauksaknes pielietojums

Tradicionāli tauksaknes saturošus līdzekļus pielieto kaulu un mīksto audu traumu gadījumā. Tos izmanto ar terapeitisku nozīmi- pēc lūzumiem, reimatisku sāpju gadījumā, pie artrītiem un artrozēm. Tauksaknes līdzekļi lieliski sevi parāda arī gadījumos kad ir problēmas ar locītavām- palielina to veiktspēju. Taču jāatceras, ka tauksakne noņem sāpes, tāpēc vienmēr ir jāpiedomā pie savas rīcības, lai nekaitētu sev!

Tauksaknes ziedes palīdz tikt galā ar sāpēm, paātrina dzīšanas procesus, mazina tūsku,kā arī uzlabo asinsriti traumētajās vietās.

Tauksakne ir arī pazīstama ar savu spēcīgo asins apturošo īpašību, pie tam to var lietot gan iekšķīgi (iekšējo orgānu asiņošana), gan ārīgi.

Ārīgi lietojot tauksakni var veiksmīgi ārstēt trofiskās čūlas, kā arī citas grūti dzīstošas brūces. Tauksakni izmanto arī osteomelīta ārstēšanā, kā arī kaulu tuberkolozes gadījumā, kā papildus līdzekli kaulu šūnu atjaunošanai.

Elpošanas orgānu slimību gadījumā gatavo sakņu uzlējumu, kas palīdzēs mazināt iekaisumu un radīs atkrēpojošu efektu. Šo uzlējumu lieto arī kā vienu no sastāvdaļām ārstējot hronisku bronhītu.

Tauksakni lieto arī kuņģa un zarnu trakta problēmu gadījumā. Īpaši iekaisuma gadījumos vai kad ir paaugstināts kuņģa skābes saturs. Sakņu novārījums ieteicams arī kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlas gadījumā.

Taču lietojot tauksakni iekšķīgi ir jābūt ļoti uzmanīgam un jāievēro to lietošanas devas- alkaloīdi lielās koncentrācijās ir indīgi cilvēka organismam.

Ar tauksaknes novārījumu var skalot arī mutes dobumu, tas palīdzēs pie dažādām problēmām- paradontozes, stomatīta un smaganu iekaisumiem. Tas arī ir lielisks palīgs, lai ārstētos no kariesa.

Dermatoloģijā tauksakne ir pazīstama, kā līdzeklis, kas palīdz cīnīties ar psoriāzi, akni un citām ādas slimībām, tai skaitā ar furunkulozi.

Tauksaknes biežākā izmantošana:

 • artrīts;

 • podagra;

 • poliartrīts;

 • artroze;

 • lūzumi;

 • osteomelīts;

 • u.c.

Tauksakni nav ieteicams lietot pie:

 • hipotonijas;

 • grūtniecības;

 • laktācijas;

 • u.c.

Saaukstēšanās, hroniski barības vada iekaisumi, hronisks bronhīts, dizentērija 1 ēdamkarote sasmalcinātas, žāvētas tauksaknes apliet ar vienu glāzi vārītu atdzesētu ūdeni, noturēt termosā 6-7 stundas, nofiltrēt. Lietot pa vienai ēdamkarotei 6-7 reizes diennaktī.

Novārījums: 1/2 ēdamkarotes sasmalcinātas, žāvētas saknes apliet ar 1 glāzi verdoša ūdens, vārīt masu uz mazas liesmas vismaz 2 stundas. Nostādināt līdz atdzišanai, nofiltrēt. Lietot pa 1 deserta karotei, katras 2 stundas!

Klepus, plaušu tuberkolozes, kuņģa slimību, kolīta, diarejas, nieru slimību gadījumos, kā arī čūlu un audzēju gadījumā. Ārīgi lieto, kā kompreses.

Sasmalcina tauksaknes sakneni līdz pulvera konsistencei. 10 gramus pulvera aplej ar 1 glāzi ūdens, vāra uz mazas liesmas 10 minūtes, nofiltrē. Lieto pa vienai deserta karotei 6-7 reizes diennaktī.

Lūzumu gadījumā. Vienu tējkaroti saknes apliet ar glāzi verdoša ūdens, vāra uz mazas liesmas 30 minūtes, nostādina līdz atdziest un nofiltrē. Lieto pa vienai deserta karotei katras divas stundas.

Sāļu nogulsnēšanās, čūlu un kuņģa un zarnu traktu iekaisumu gadījumā. Viena daļa tauksaknes sakneņa, sarīvēt uz smalkas rīves, apliet ar medu (1:1), nostādināt divas nedēļas. Lieot pa vienai tējkarotei 30 minūtes pirms ēšanas. Lietošanas kurs ne ilgāks par 14 dienām.

Plaušu tuberkolozes gadījumā. 40 gramus saknes apliet ar 1 litru kārsta piena, nostādināt nakti siltā vietā. Lietot pa glāzei 3 reizes dienā.

Prostatas adenomas gadījumā. 2 tējkarotes sasmalcinātas saknes apliet ar 2 glāzēm verdoša ūdens, nostādināt 1 stundu. Lietot pa 1/2 glāzei 3 reizes dienā.

Osteoporozes gadījumā. 1 tējkaroti saknes iemaisīt vārītā atdzesētā ūdenī un nostādināt diennakti. Pēc tam ūdeni noliet un pievienot 1 litru ūdeni palikušajiem biezumiem. Uz 4 stundām novietot trauku ar sakne+piens cepeškrāsnī un to vienmērīgi sautēt, pēc tam nofiltrēt. Lietot pa 1-2 tējkarotēm, 30 minūšu laikā pēc ēšanas. Šādu procedūru veicam 1 nedēļu. Nākošajā nedēļā 1 ēdamkaroti, tieši tāpat kā iepriekš nostādina un izsautē pienā, pēc tam nofiltrē un iegūtai masai pievienojam 2 ēdamkarotes medu. Un lietojam to pa vienai ēdamkarotei 3 reizes dienā pēc ēšanas- 1 nedēļu!

Nostādinājums uz spirta

Izmantojams mutes dobuma infekciju, stomatīta, lūpu kaktiņu plīsumu, dzemdes erozijas, matu izkrišanas gadījumā.

100 grami sasmalcinātas saknes apliet ar 40% spirtu, nostādina 21 dienu tumšā vietā, slēgtā stikla traukā, periodiski to sakratot. Iegūto masu nofiltrēt. Lietot pa 30 pilieniem 4-5 reizes dienaktī starp ēdienreizēm.

Pulveris

Sakni sasmalcina līdz pulvera konsistencei. Un ar to var apstrādāt nedzīstošas brūces un čūlas. To var lietot arī iekšķīgi maisot ar medu proporcijā 1:2, sajaucot vienu tējkaroti ar nelielu daudzumu ūdens, lietot 3 reizes dienā pirms ēšanas.

Smēre

Smēri lieto pie apdegumiem, hemoroīdiem, anālās atveres plīsumiem, brūcēm, čūlām, griezumiem, sarkomas, tromboflebīta gadījumā un pie spēcīgiem sasitumiem.

No saknes iegūst pulveri, kuru proporcijā 1:4 sajauc ar cūku taukiem. Rūpīgi izmaisa masu. Novieto masu cepeškrāsnī un gaida līdz tauki izkūst pilnībā- tad 30 minūtes iegūto masu sautē. Iegūto masu kārstā veidā nofiltrē un salej stikla traukos, kurus iespējams hermētiski noslēgt.

Šo smēri var lietot, lai novērstu iekaisumus, asins izplūdumus un pastiprinātu šūnu reģenerāciju.

Taču vairāk par pašu smēri, domāju apskatīsim atsevišķā rakstā, kur apskatīsim iespējs, ko un kā var darīt un mazliet arī paeksperimentēsim!Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .