Augu žāvēšana un uzglabāšana

Bieži rodas jautājumi, kā tad pareizi žāvēt ievāktās drogas, tad izdomāju padalīties ar pāris ieteikumiem. Pareizi izžāvētas drogas nodrošina, ka tajā būs maksimāli daudz vielu un īpašību, kādas ir raksturīgas tieši konkrētai drogai, attiecīgi, tās būs daudz efektīvākas savā iedarbībā. Kā arī, mazāk iespējas, ka drogas sabojāsies un ieguldītais darbs būs velti.

No augiem ievācot nepieciešamās drogas, tajās katrā būs savs daudzums dabīgā mitruma un tos ir jāizžāvē līdz:

 • Jaunie dzinumi un saknes 70-85%, optimālais mitrums 14%±1;
 • Mizas un sakneņi 5-55%, optimālais mitrums 14%±1;
 • Pumpuri 50-60%, optimālais mitrums 12%±1;
 • Ziedi <75%, optimālais mitrums 13%±2;
 • Ūdens augi 80-90% optimālais mitrums 13%±1;
 • Sulīgi augļi 90-95%, optimālais mitrums 16%±3;
 • Sēklās 35-40%, optimālais mitrums 12±1%.

Pašlaik ir aktuāli dažādi dehidrātori, kuri ir pieejami dažādos lielveikalos, tie ir samērā lēti un vienkārši lietojami, taču tiem ir kāda ievērojama problēma, kura bieži tiek ignorēta- tiem nav regulējami temperatūras režīmi, kas ir ļoti svarīgi žāvējot dažādus augus. Kā arī esošā temperatūra ir mainīga. Pēc pieredzes varu teikt, ka jo ilgāk dehidrātors strādā, jo vairāk tam paaugstinās temperatūra, maksimālo temperatūru neesmu piefiksējis. Šādu iekārtu var izmantot, gadījumā, ja esat to modificējis un iebūvēts ir termoregulātrs (ieteicams šo modifikāciju uzticēt speciālistam).

Neaizmirsīsim arī metodes, kad augi tiek žāvēti, bez piespiedu žūšanas metodēm- pakabināti bēniņos, nojumēs un citās telpās, vai izklātas uz žavēšanas paletēm.

Augi atkarībā no veida, parasti izžūst no 3-14 dienām, tas ir optimālākais žūšanas periods. Tomēr, ja augi tiek žavēti, bez piespiedu metodes, šis laiks var mainīties- atkarībā no vides ietekmes uz žāvēšanas telpu.

Svarīgākie temperatūras režīmi, kurus vēlams ievērot, lai nezaudētu vērtīgās vielas:

 • 25-35C, ja augu saturā ir ēteriskās eļļas, tie parasti ir izteikti smaržīgie augi;
 • Askorbīnskābi saturoši augi, žāvē sākotnēji paaugstinātā temperatūrā 90C, kad tie jau ir apžuvuši, nomaina temperatūras režīmu uz 50C;
 • Sulīgos augļus, kā arī saknes, sākotnēji vītina saule (vai mākslīgās žāvētavās izsilda 30C) un turpinājumā žāvē pakāpeniski paaugstinot temperatūru uz 60C.

Šie, protams, ir vispārēji ieteikumi. Iesaku par šo tēmu painteresēties vairāk, pārbaudot, vai savāktajām augu daļām, nav specifisku prasību pret temperatūru.

Kad augi ir izžāvēti, tad saprotams, ka neviens jau nepārbaudīs tajos esošo mitrumu ar iekārtu palīdzību, protams, var! Kādu mirkli parādīšu, kā tas tiek darīts, bez speciālu iekārtu palīdzības. Ir, protams, arī tautas metode, kā to darīja izsenis un tā ir pilnībā adekvāta.

 • Augus pārbauda, tos rokās saspiežot- tie nedrīkst veidot lipīgu masu un nedrīkst arī drupt. Atbilstoši izžāvēti augļi būs mazliet “gumijoti un elastīgi”;
 • Atbilstoši izžāvēti laksti, mizas un saknes pārbauda tos liecot, tie nesadrūp, kā arī neliecas- tie salūzt;
 • Izžāvētas lapas un ziedi sadrūp pulverī, ja tos ieliek plaukstā un paberzē.

Liekas, ka viss? Nē! Nāksies vēl iegūto produktu salikt vēsākā vietā un ļaut tam vienkārši “atelpoties”. Šajā procesā augā stabilizējas mitruma līmenis un iegūto drogu tēja būs daudz “dzīvīgāka” visu tās lietošanas laiku.

Tālāk zāļu tējai ir jāatrod atbilstoš iepakojums.  Vairums zāļu drogām nederēs trauki, kuri ir hermētiski, tiem ir vēlams elpot- iesaku izmantot lina auduma maisiņus vai kāda cita ērta auduma maisiņus (kurus pirms tam paši uzšujam). Taču, ir izmantojami arī citi ērti trauki- stikla burciņas (es parasti, šim gadījumam izmantoju, kafijas burciņas, kurām no vāciņiem izņemu kartona ielikņus), koka kastītes, metāla kastītes bez pārlieku blīviem vākiem un citus atbilstoša materiāla traukus. Blīvi noslēgtas burciņās es parasti uzglabāju saknes un sakneņus. Politelēna maisiņus un traukus izmantot nav ieteicams.

Tālāk ir jāatrod atbilstoša vieta, kur uzglabāt savas savāktās drogas! Kāda tad būtu pati optimālākā vieta?

 • Žāvētām drogām ir tendence sevī uzsūkt gan mitrumu, gan dažādas smakas- jāsaprot, ka tās uzsūks sevīs dažādas ķīmiskas smakas un tiks neatgriezeniski bojātas. Un, kas ir svarīgi, lai drogas nedabūtu mitrumu un būtu pareizi izžāvētas, jo ja kāda no drogām sāks pūt, tā sabojās arī pārējās drogas;
 • Tās ietekmēsies arī no krasām temperatūras maiņām- temperatūras maiņas radīs situāciju, kad drogas zaudēs gan aromātu, gan daudz citu vērtīgu vielu;
 • Tām nepatiks atklāti saules stari- UV starojumā drogās izreaģēs, daudz svarīgu sastāvdaļu;

Tagad atliek vien izdomāt, kur ir pati labākā vieta, to uzglabāšanā.

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .