Āboliņš
(Trifolium pratense; T.repens)

Daudzgadīgs augs, ar stāviem nedaudz noliektiem stublājiem ar nelieliem baltiem vai violeti sarkaniem ziediem, kuri savākti bumbveidīga ziedkopā. Augs sasniedz 20-60cm augstumu. Zied no maija līdz septembra vidum- beigām. Labs medus un lopbarības augs. Uzlabo augsnes sastāvu, bagātinot to ar slāpekļa savienojumiem. Plaši tiek pielietots medicīnā, tiešāk dermatoloģijā.

Ārstnieciskā nozīme

Ārstnieciskām vajadzībām izmanto ziedus un augšējās lapas. Ievāc ziedēšanas laikā. Ziedus ar lapām žāvē uz sietiem, vai žāvētājos 60-70C temperatūrā, jāuzmana, lai drogas neizkalstu par daudz, tādā veidā tās zaudē savu vērtību. Ziedus uzglabā slēgtos traukos līdz 2 gadiem, lapas līdz 1 gadam. Ļoti retos gadījumos, ir iespējams sagatavot arī āboliņa saknes.

Āboliņam piemīt atkrēpošanu veicinošas, urīndzenošas, žultsdzenosas, sviedru dzenošas, pretiekaisuma, pretsklerozes, antitoksikozes, un pret audzēju īpašības.

Tautas medicīnā izmanto ziedkopas, retākos gadījumos arī lapiņas. Augs tiek ievākts ziedēšanas pilnbriedā.

Āboliņš tiek izmantots mazasinības, sāpīgu menstruāciju, atereosklerozes profilakses, ārēji vannās bērnu rahīta gadījumā.

Āboliņa saknes lieto olnīcu iekaisuma gadījumā un kā līdzekli pret audzējiem. Svaigas, samīcītas lapiņas pielieto (aplikāciju veidā), lai apturētu asiņošanu, brūču dziedēšanā, apdegumu, abscesu, reimatisku sāpju gadījumā. No āboliņa izspiesta sula, labi palīdzēs nagu bojājumu, ādas tuberkulozes, panarīcijas, trūču, ausu un degunu slimību gadījumā. Tāpat arī āboliņa tēju izmanto, pie smagām elpceļu slimībām- bronhīts, bronhiālā astma, hronisks reimatisms, astēnija un nieru slimības.

Āboliņu var pielietot arī dermatoloģiskām vajadzībām, to lieto iekšķīgi alerģiju un infekto-alerģiju raisītu saslimšanu ārstēšanā. Ārēji to lieto, aplikāciju veidā, lai dziedētu apdegumus, un furunkulus.

Vannas pielieto, lai dziedētu ādas problēmas- alerģija, perkeratoze, seborejas dermatīts, psoriāze, furunkuloze. Svaigu sulu vai ziedu uzlējumu ziež matu saknēs, tādā veidā novēršot pirmslaicīgu nosirmošanu.
Nav ieteicams

Āboliņu nekādā gadījumā nedrīkst lietot grūtniece, kā arī cilvēki kuriem ir problēmas ar varikozi paplašinātām vēnām un kuri slimo ar tromboflebītu. Izvairīties vajadzētu arī cilvēkiem, kuriem ir tendences uz diareju, sāpes vēderā, estragēnneatkarīgs vēzis. Nav ieteicams arī lietot sirds slimniekiem un tiem kam bijis insults.


Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .