Bērzs (Betula alba L.)

Bieži sastopams koks Latvijā, sastopams atsevišķās birzīs vai jaukta tipa mežos. Tējās izmanto pamatā bērzu pumpurus un lapas.

Bērza pumpuri satur ēteriskās eļļas, saponīnus, flavonoīdus, miecvielas, betulorotīna un askorbīna skābi, cukurus, fitoncīdus. Lapās ir atrasti flavonīdi, sapnīni, hiperozīds, triterpēna spirti, askorbīna un betuloretīna skābe, miecvielas, karotīns, ēteriskās vielas un fitoncīdi. Turklāt ir skaidrs, ka gan pumpuri, gan lapas ir ar baktericīdu iedarbību.

Bērzu pumpurus saturoši maisījumi iegūst urīndzenošas, žultsdzenošas, dezinficējošas un atkrēpojošas iedarbības īpašības. Visbiežāk izmanto sirds- asinsvadu radītu pietūkumu mazināšanā un elpošanas orgānu slimības gadījumos.

Lapu tējas izmanto, arī tūskas gadījumos, kura radusies sirds- asinsvadu un nieru sistēmas darbības traucējumu ietekmē. Lapu iedarbība būs daudzkārt vājāka, kā pumpuru, taču lapas neradīs nieru kairinājumu pie neuzmanīgas to lietošanas.

Nostādinājumi un lapu ekstrakti būs efektīvi pie vieglām holecistīta formām. Sirgstošajam samazinās sāpes, sliktu dūšu, vemšanas un uzlabosies kopējais stāvoklis.

Neaizmirsīsim arī, par lielisku veidu, kā saņemt bērza spēcīgās vielas- lietojot bērzu sulas, kuras sevī satur daudz vitamīnu. Sulas efektīvi palīdzēs kopējam imūnsistēmas stāvoklim un palīdzēs sakārtot kuņģa darbību, gadījumos, kad kuņģim būs samazināta kuņģa sulas satura radītas problēmas. Sulai tāpat ir arī urīndzenošas īpašības, kas palīdzēs lieliski atkopties pēc dažādām nierakmeņu un urīnceļu operācijām.

No bērzu pumpuriem nereti taisa arī spirta uzlējumus, kurus izmanto pamatā ārēji, ādas iekaisumu un izgulējumu gadījumos.

Tautas medicīnā uzlējumus un novārījumus lieto tūskas, urīnpūšļa iekaisuma, nierakmeņu, kuņģa slimību, aknu un žultspūšļa slimību, artrīta, miozītu, reimatisma un podagras gadījumā. Ar pumpuru novārījumu un spirta uzlējumu ārstē dažādas ādas problēmas. Tāpat arī bērza sulu var izmantot kā lielisku, skaistumkopšanas līdzekli.

Bērzu lapas visbiežāk izmanto (pumpurus līdzvērtīgi, tikai asāki iedarbībā):

·         Neiralģija;

·         Podagra

·         Reimatisms;

·         Artroze;

·         Lamblioze;

·         Akne;

·         Herpes;

·         Artrīts;

·         Cērmes;

·         Gastroenterīts;

·         Papillomas vīrus;

·         Anēmija;

·         Bronhīti;

·         Pleirīti;

·         U.c. elpošanas sistēmas problēmas.

Nav ieteicams lietot:

·         Nieru mazspēja;

·         Barības vada problēmas;

·         Grūtniecība;

·         U.c.

Un, protams, šis raksts ir vēl papildināms, taču pilnīgi visu uzrakstīt un iekļaut ir neiespējami, tāpēc minu biežāko pielietojumu.

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .