Kaķpēdiņa (Helichrysum arenarium)

Daudzgadīgs augs ar spilgtiem augiem. Ārstnieciskos nolūkos tiek pielietots, kā žulti dzenošs, antibakteriāls, spazmolītisks un pretiekaisuma līdzeklis, kā arī, kā apetītes uzlabotājs.

Ārstniecībā izmanto ziedus (ar nelieliem ziedu turošiem kātiņiem ~2cm). Augus ievāc ziedēšanas sākumā.

Žāvē izklātus plānā kārtā, vai žāvētavās nepārsniedzot 40C temperatūru, saulē tie zaudēs krāsu un savas īpašības. Iegūtās drogas uzglabāt tumšā traukā. Pareizi sagatavotas drogas sastāvēs no spilgti dzelteniem vai oranžiem ziediem un neatvērušiem ziediņiem. Drogām ir vājš aromāts un samērā rūgta garša. Optimālais mitrums 12%. Uzglabāt ieteicams ne ilgāk par 3 gadiem, nodrošinot piemērotus apstākļus.


Kaķpēdiņai piemīt antibakteriāla iedarbība, kuras saista ar augā esošajām sveķu skābēm. Ziedu uzlējums pielietojams, kā žulti dzenošs, holekinētisks, pretiekaisuma un spazmolītisks līdzeklis. Pastiprina žults sekrēciju, palielinot tajā bilurbīna saturu, veicina vispārējo žultspūšla tonusu, un palīdz žults atvadīšanas procesos.

Iedarbojas nomierinoši uz žults pūšļa sfinktera gludo muskulatūru un žults ceļiem, ietekmē žults viskozitāti un ķīmisko sastāvu.

Stimulējot žults izdalīšanos un samazinot kuņģa un zarnu evakuācijas funkciju uzlabo gremošanas procesus. Aktivizē aizkuņģa dziedzera iekšējo sekrēciju un paplašina zarnās esošos asinsvadus.

Tautas medicīnā, kaķpēdiņa ir zināma, jau kopš seniem laikiem. To izmantoja lai ārstētu aknu, kuņģa un zarnu trakta, nieru slimības. Tautas simboliskā medicīna, ziedu dzelteno krāsu saistīja ar iedarbību uz dzelteno kaiti (hepatītu). Un lai cik dīvaini tas nebūtu, šīs piedēvētās īpašības, tam izrādās, ka ir arī medicīniski pierādītas.

Kaķpēdiņu pielieto arī kā urīndzenošu un asins sastāva atjaunojošu līdzekli. Augam ir labas terapeitiskas īpašības kuņģa problēmu, nierakmeņu slimību, nieru iekaisumu slimību un urīnceļu slimību gadījumos.

Novārījumu izmanto arī lai apturētu asiņošanu hiperpolimenorejas gadījumā, olnīcu disfunkcijas un dzemdes fibromiomas gadījumā.

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .