Lielā nātre (Utrica dioica L.)

Nātre ir augs ar asi dzeļošām lapām. Pamatā to lieto, kā asins sastāva atjaunojošu līdzekli.

Nātres preparātus lieto pastiprinātu menstruālo asiņošanu gadījumā, dzemdes erozijas ārstēšanas un atlabšanas laikā, klimatēriskā laika asiņošanas gadījumā, fibromiomu, kā arī pēcdzemdību un pēc abortu gadījumos, lai sakārtotu dzemdi.

Nātres lapu novārījumu pielieto arī aknu un žults ceļu problēmu un cērmju invāzijas gadījumā. Stomatoloģijā nātri pielieto arī paradontīta un gingivostomatīta profilaksei.

Dermatoloģijā veiksmīgi šo augu pielieto arī ārēji ekzēmu, ādas izsitumu, vitiligo (smērē depigmentācijas vietās), furunkulozes, strutojošu brūču, trofisko čūlu gadījumos, lai ārstētu seboreju un ādas izkrišanu. Var ārstēt arī inficētas brūces un stiprināt deguna asins kapilārus (biežas deguna asiņošanas gadījumā), ārstēt apdegumus, traumatiskus ādas bojājumus (sasitumus, griezumus u.c.).

Lielās nātres lapas ietilpst dažādos bioloģiski aktīvos zālīšu maisījumos.

Ārstnieciskam nolūkam izmanto Lielās nātres (Utricae folia), kuras ievāc ziedēšanas laikā. Nātres griež ar visiem kātiem un ļauj tām mazliet apvīt un tad tās apstrādā. Žāvē labi ventilējamās telpās vai žāvētājā nepārsniedzot 40-50C temperatūru.

Lielās nātres lapas izmanto, kā asins atjaunojošu līdzekli, paaugstina dzemdes tonusu, normalizē ovariālo menstruālo ciklu, mazina asins zudumus menometrorāģijas gadījumos, paātrina asins recēšanu, palielina hemoglobīna, trombocīdu un eritrocītu saturu perifēriskajās asinīs. Un nātrei ir arī citas ārstnieciskās īpašības.

Farmakoloģijā nātri izmanto, kā asinsvadu sašaurinošu, žults dzenošu, vitaminizējošu, urīna dzenošu līdzekli. Nātrei piemīt arī kuņģa un zarnu trakta gļotādu reģenerējošu procesu veicinošas īpašības.

Lielā nātre aktivizē vielmaiņu, pastiprina daudzu enzīmu un fermentu darbību, regulē endokrīnās, nervu, sirds-asinsvadu un gremošanas sistēmas darbību.

Hemostatiskās īpašības šim augam nodrošina, tajā esošais K vitamīns, kurš stimulē aknās protrombīna izstrādi- tas ir svarīgākais asins recēšanas, veicināšanas faktors.

Iedarbīgo vielu summa, pamatā vitamīni un dzelzs sāļi, kuri atrodas nātrē, normalizē organismā lipīd-maiņu un iedarbojas stimulējoši eritrocītu jaunradē.

Nātres lapas pastiprina gremošanas dziedzeru darbību un piena daudzumu (barojošām mātēm), samazina cukura līmeni asinīs un urīnā.

Nātru lapās esošais hlorofils iedarbojas stimulējoši un tonizējoši, palielina pamata vielmaiņu, tāpat arī veicina dzemdes un zarnu muskuļu tonusu, stiprina sirds asinsvadu sistēmas darbību un elpošanas sistēmu. Stimulē bojāto audu granulāciju un epitelizāciju.

Uz nātres bāzes veidotas ziedes iedarbojas fitoncīdi uz zelta stafilakoku un hemolītisko streptokoku, kā arī ārstē ādas problēmas, kuras ir rezistentas pret antibiotikām.

Nātri saturoši preparāti var darboties profilaktiski aterosklerozes, anēmijas, bronhiālās astmas, vitamīnu deficīta gadījumā. Nātre ir plaši pielietota zālīte zinātniskajā medicīnā.

Saistīts attēls

Tautas medicīnā nātres pielietojums ir sen zināms. Vēl viduslaikos to plaši lietoja saindēšanās gadījumā ar svinu, kā arī nierakmeņu gadījumā.

Senatnē zintnieki šo zālīti plaši pielietoja pretdrudža un vēža saslimšanu ārstēšanā. Izmantoja nātres ziedu ūdens uzlējumus, koncentrētus lapu uzlējumus, kā arī sakneņu un sakņu novārījumus, lai ārstētu reimatismu, saaukstēšanās slimības, astmu, nieru slimības, kuņģi, malāriju, mazasinību, asins problēmas, cērmju invāziju un citas problēmas.

Tautas medicīnā nātri pielieto dzemdes asiņošanas, balto ziedu, menstruāciju traucējumu gadījumā. Nātre, palīdzēs arī atjaunot asins sastāvu un dziedēt brūces. Ar nātres novārījumiem taisa kompreses un skalo augoņus. Ar žāvētu augu palīdzību mazināja asiņošanu no deguna, ar svaigām lapām dziedēja karpas.

Tautas medicīnā nātres lapu uzlējumu pielieto nieru un žults ceļu, nierakmeņu, dizentērijas, hronisku aizcietējumu, elpceļu, hemoroīdu, asa locītavu un muskuļu reimatisma, podagras gadījumos.

Nereti nātres lieto profilaktiski, kā asins attīrošu līdzekli, kas attīra asins sastāvu dažādu ādas problēmu gadījumā. Nātres ziedus lieto arī elpceļu ārstēšanā, atkrēpošanas veicināšanai. Sastāvā ar citām zālītēm to izmanto tuberkulozes ārstēšanā.

Nātrei ir viena unikāla īpašība- tā spēj atjaunot maņu- smaržu.

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .