Parastā māllēpe (Tussilago farfara)

Augs, ar skaistiem dzelteniem ziediem, kuri parādās pirms lapām, agri pavasarī. Izmanto kā atkrēpošanas līdzekli.

Uzlējumi un novārījumi tiek izmantoti, galvenokārt, elpceļu iekaisumu slimību ārstēšanai (traheīts, laringīts, hronisks bronhīts, bronhopneimonija), kuras pavada klepus.

Ārīgi māllēpes lapas pielieto, lai ārstētu trofiskās čūlas, paratraumatiskās un soborejas ekzēmas, inficētas brūces un citus pataloģiskus ādas stāvokļus.

Ārstniecībai izmanto māllēpes lapas (Farfarae folia). Lapas ievāc vasaras sākumā, 2-3 nedēļas pēc ziedu sēklu nogatavošanās. Lapas ievāc noraujot ar rokām, vai tās apgriežot, atstājot nelielu lapas kātu. Bojātas vai apvītušas lapas ārstniecībā nav derīgas. Iegūtās lapas tiek žāvētas pakabinātā veidā, vai arī žāvētājos pie 50-60C.

Farmakoloģijā šo augu izmanto pateicoties tā īpašībai, kompleksi iedarboties uz elpošanas ceļu un kakla gļotādas iekaisuma procesiem.

Uzlējumi un novārījumu veicina atkrēpošanos. Auga lapām ir spēcīgas pretiekaisuma īpašības un tās nomāc baktēriju vairošanos.

Pateicoties augā esošām gļotvielām, tā lieliski aizsargā kakla, mutes dobuma un rīkles gļotādu no iekaisumiem, kā arī pateicoties augā esošām gļotvielām, saponīniem un organiskajām skābēm, tās mīkstina un izšķīdina sausa klepus cēloni augšējos elpceļos, atjauno dabīgu funkcionalitāti trahejā un bronhos, nodrošina ātrāku evakuāciju, produktiem, kas rada iekaisumu palielinot atkrēpošanai mitrumu.

Augā esošās miecvielas, karotinoīdi un sterīni rada spēcīgu pretiekaisuma iedarbību; samazina gļotādu hiperēmiju, aktīvi ietekmē iekaisuma procesus visās tās fāzēs, pateicoties savām bakteriostatiskām īpašībām.  Lapu uzlējums, spēs radīt arī nelielu spazmolītisku efektu, pateicoties lapās esošajiem flavonoīdiem un ēteriskām eļļām.

Rūgtviela (tusilagīns) uzlabos gremošanu, palielinās  kuņģa skābes, fermentu, žults izdali, uzlabos apetīti un pārtikas sagremošanu.

Attēlu rezultāti vaicājumam “tussilago farfara”

Tautas medicīnā māllēpē ir atradusi plašu pielietojumu. Novārījumus un uzlējumus lieto elpceļu un orgānu slimības gadījumos, ārstē klepu, bronhītus, balss zudumus. Tāpat arī tā lieti noder ja ir iekaisušas gļotādas kuņģa-zarnu traktā, radusies diareja, urīnpūšļa un nieru slimības. Auga sulu izmanto plaušu tuberkulozes ārstēšanā, lapu uzlējumus lai ārstētu diatēzi bērniem.

Kā uzlējumu vai svaigas lapas, kā aplikāciju izmanto reimatisma, poliartrīta gadījumos; novārījumi vai uzlējumi kā  kompreses, vai vannas izmanto, lai ārstētu furunkulozes, čūlainus bojājumus, inficētas brūces un citus pataloģiskus ādas stāvokļus.

Māllēpju ziedu un lapu maisījumu lieto iekšķīgi atopiskās dermatīta gadījumā. Bulgārijas tautas medicīnā augu izmanto, lai ārstētu mikrobu raisītu seboreju, trofiskās čūlas.

Lietojot parasto māllēpi der uzmanīties no lielām devām un ilglaicīgas lietošanas, augs var kaitēt veselībai. Un ievācot to, kārtīgi noskaidrojiet, ka tā tiešām ir māllēpe, ne līdzīgā bastarda tūsklape.

                                                                                        Bastarda tūsklape (Petasites hybridus (L.))

Ieteikums no manas puses, lietot šo augu maisījumos ar citiem augiem, piemēram, var pagatavot sīrupu, recepti var izlasīt šeit.

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .