Raskrēsliņš
(Alchemilla vulgaris)

Raskrēsliņš ir daudzgadīgs rožu dzimtas augs. Ar vienu vai vairākiem stublājiem, kuri paceļas ziedēšanas laikā. Augam ir resna, horizontāli augoša sakne. Augs vidēji ir 30cm liels. Lapas krokotas ar robotām maliņā.

Augam piemīt īpaša uzbūve, kas sniedz iespēju noturēt uz lapām rīta rasu un vēl interesantāk, pēc mitrām naktīm no lapiņu malām izvadīt  mitrumu pilītes formā, ko nodrošina specifiski augā esoši dziedzeri.

Augs spēj ziedēt divas reizes gadā, pirmo reizi tas sāk ziedēt jūnijā, atkārtoti septembrī. Tuvojoties augusta beigām augs nogatavina sēklas. Augs vairojas ar sēklu un saknes palīdzību.

Ārstnieciskam nolūkam ievāc visu augu, retāk sakneni, tā pirmās ziedēšanas laikā.

Ārstnieciskā nozīme

Profesori raskrēsliņā ir atraduši fitosterīnus (steroīdus), kas stimulē progesterona izstrādi. To ir lietderīgi pielietot menstruālā cikla traucējumu gadījumos. Augā esošie steroīdi regulē vielmaiņu, normalizē sirds asinsvadu un muskuļu darbību un stiprina organisma imūnās aizsargspējas. Eksperimentu rezultātā noteikts, ka preperāti, kuri satur raskrēsliņu spēcīgi iedarbojās pret gripas vīrusiem, pateicoties augā esošajiem flavonoīdiem un tā ķīmiskajam sastāvam. Raskrēsliņā esošie flavonoīdi ir spēcīgs antioksidants.

Raskrēsliņš labvēlīgi ietekmē sirds muskuli un ir pieskaitāms pie efektīva infarkta profilakses līdzekļa. Augā esošais kumarīns palīdzēs sadziedēt pat grūti dzīstošas rētas.

Tas ir par oficiālās medicīnas daļu, palūkosim ko saka tautas medicīna!

Pateicoties raskrēsliņa unikālajam sastāvam tautas medicīnā šo augu pielieto īpaši plaši. To pielieto, kā urīndzenošu, pretiekaisuma, atkrēpojošu, brūču dziedējošu, savelkošu līdzekli.

Raskrēsliņa tēju un novārījumus pielieto, augšējo elpceļu, pneimonijas, bronhīta un bronhiālās astmas, tuberkulozes (kā atkrēpojošu un pretiekaisuma līdzekli), žultspūšļa,urīnpūšļa, nieru un žults ceļu iekaisumu, mugurkaula smadzeņu slimību, podagras, reimatisku sāpju, diabēta gadījumos.

Ar raskrēsliņa nostādinājumiem veiksmīgi ārstē dzemdes asiņošanu, kuņģa čūlu, divpadsmit pirkstu zarnas čūlu, kuņģa un zarnu trakta iekaisumus, kā arī diareju.

Nereti raskrēsliņa lapas nostādina uz labu sarkanvīnu, lai stiprinātu sirds darbību un noņemtu sāpes šajā apvidū. Tāpat arī lai ārstētu dispepsiju, anēmiju un asterosklerozi.

Raskrēsliņa novārījumu nereti lieto iekšķīgi un ar tamponiem ārstējot hemoroīdus.

Tautas dziednieki iesaka arī šo augu lietot, ja cilvēks vēlas nomest svaru, jo šis augs veicina vielmaiņu un labāku asins riti un ja tam visam pievieno klāt vēl sporta zāli....

Novārot augu un samērcējot tajā audumu, kuru pēc tam apsienam ap celolīta skartām vietām palīdzēs, to mazināt, līdz pat tas izzudīs.

Kā jau saprotam lasot raskrēsliņš ir izteikta sieviešu zālīte. 

Ārīgi šo augu lieto, lai mazinātu un izārstētu izsitumus, ādas ekzēmu, konjuktivītu, kā arī skalo muti stomatīta gadījumā.

Svaigas lapas var lietot iekaisušas ādas, furunkulozes, sulojošu brūču, čūlu un sasitumu ārstēšanai. 

Tēju var liet arī bērniem vannā, lai ārstētu rahītu un strutojošas čūlas.

Nav ieteicams

Lietot rasaskrēsliņa drogas nav ieteicams grūtniecēm, mātēm, kuras baro ar pienu bērnus. Un, protams, ja ir auga nepanesamība.


Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .