Sētložņa, efeju (Glechoma hederacea L.)

Daudzgadīgs augs ar stipru, bet ne īpaši patīkamu smaržu, kura attāli atgādina piparmētru.

Sētložņu izmanto tautas medicīnā un homeopātijā augšējo elpceļu iekaisuma, podagras, bronhiālās astmas un bronhītu, nieru, urīnpūšļa, aknu, žultspūšļa un gastrīta ārstēšanai.

Sētložņas uzlējumus izmanto apetītes un gremošanas uzlabošanai. To var izmantot arī asa un hroniska cistīta, nierakmeņu, liesas slimību, kā arī dažādu hronisku slimību gadījumā, kuras ir kā sekas nepareizai vielmaiņai. Tā palīdzēs arī acu iekaisuma, acu asarošanas, konjuktivīta novēršanai, brūču, čūlu un apdegumu dziedēšanai to lietojot ārīgi.

Pēc ilgas slimošanas, lai ātrāk atgūtu spēkus, sētložņu lieto vannās.

Sētložņa ir pieskaitāma pie indīgajiem augiem un lai arī terapeitiskās devas nav kaitīgas, ir ieteicams ievērot lietošanas devas un nekādā gadījumā nepārdozēt šīs zālītes līdzekļus. Neievērojot noteiktās devas, ir iespējams saindēties, kura var izraisīt pastiprinātu svīšanu, sirds klauves, spēcīgu siekalu izdali un plaušu tūsku.

Katrā gadījumā sētložņu ir jālieto uzmanīgi un ja neesat droši, tad vērsties pie fitoterapeita. To aizliegts lietot laktācijas, grūtniecības, hipertoniskās krīzes laikā, kā arī smagu aknu pataloģiju, samazinātas kuņģa sulas, nieru nepietiekamības, paaugstinātas asins recēšanas un individuālas nepanesības gadījumā.

Ārstnieciskiem nolūkiem izmanto tikai Efeju sētložņu. To ievāc visu sētložņas ziedēšanas laiku. To izmanto gan svaigā, gan žāvētā veidā. Žāvēšana notiek ēnā nojumēs, vai labi vēdināmās telpās, šim nolūkam iegūtās drogas izklāj plānā slānī uz auduma vai papīra. Žāvētājos šo zālīti var žāvēt nepārsniedzot 35C temperatūru. To uzglabā stikla traukos vai kartona kastēs ne ilgāk kā 1 gadu.

Sētložņai piemīt atkrēpošanu veicinošas, pretiekaisuma un antiseptiskas īpašībās. Auga sastāvā esošās vielas veicina arī pret saaukstēšanās, žults dzenošu, brūču dziedējošu un pret sklerozes iedarbību. Tā iedarbojas arī uz gremošanas procesiem un apetītes uzlabojoši. Sētložņas novārījumi iedarbojas antibakteriāli, hipotensīvi, pretaudzēju, žultsdzenoši, kā arī ieteicami laktācijas pastiprināšanai.

To bieži pielieto, kā papildus līdzekli, lai uzlabotu pacientu stāvokli, kuņģa, aknu, liesas slimniekiem, kā arī lai mazinātu drudzi. Sētložņa arī veicina akmeņu izvadi no nierēm un urīnpūšļa.

Sētložņa ir iecienīta arī tautas medicīnā, kā pretiekaisuma, gremošanas un vielmaiņas stimulējošu, brūču dziedinošu, kaulu šūnu reģenerējošu līdzekli lūzumu gadījumā. Tā uzlabo asinsriti un mitrina elpceļus.

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .