Pērkonamoliņš (Anthyllis vulneraria L.)

Parastais pērkonamoliņš netiek izmantots oficiālaja medicīnā. Taču tā vērtīgā ķīmiskā sastāva dēļ to nereti, labprāt, izmanto tautas medicīnā. Parastam pērkonamoliņam piemīt savelkošas, antiseptiskas, asins attīrošas, brūču dziedējošas un antitoksiskas īpašibas.

Parasto pērkonamoliņu, visbiežāk izmanto maisījumos kopā ar ceļmallapu.

Parastais pērkonamoliņš satur tanīnus (miecvielas), flavonoīdus, vitamīnu C, saponīnus, organiskās skabes, minerālvielas un krāsvielas, kā arī ēteriskās eļļas. Stublājos un lapās ir atrodama askorbīnskābe un karotīns, lapās proantocianīdi (protidelfinidīns) un flavonoīdi (kempferols, kvarcetīns, geraldols, izoramnetīns, ramnetīns, 5-dezoksikempferols, fitezīns, ramnocitrīns, 3-0-galaktozīdi kemferola, 5- dezoksiramnocitrīni un citi.) Ziedos atrodami tādi antociāni, kā : ponidīns, 3-galaktozoīda cianidīna, delfinidīns. Sēklas satur olbaltumvielas un radniecīgus savienojumus, kā galaktomannānu un polisaharīdus).

Parastā pērkonamoliņa ārstnieciska nozīme tieši saistās ar tajā esošām vielām. Tas ir antisteptisks, asins attīroš, brūču dziedējošs, antitoksisks utml.

Piemeram, pateicoties miecvielām augam piemīt lieliskas savelkošas īpašības, taču tanīnu un C vitamīna dēļ, ļauj augu izmantot kā antiseptiķi. Augā esošo flavonoīdi rada labvēlīgu ietekmi uz asinsvadu sistēmu- tos spēcinot un dziedējot brūces.

Tautas medicīnā parastais pērkonamoliņs tiek vertets, kā augstvērtīgs augs, tā antiseptisko un dziedējošo īpašibu dēļ! Nereti parasto pērkonamoliņu izmanto kopā ar ceļmallapu, veidojot spēcīgus novarījumus, kurus kā kompresi izmanto grūti dzīstošu brūču, apsaldējumu un čūlu ārstēšanā.

Tautas medicīna, ļauj pielietot auga stublāju, lapas un ziedkopu.

Augs ir izmantojams pie dažāda veida iekaisumiem, kas notiek mutes dobumā. Tāpat arī kā pretklepus līdzekli. Bernu epilepsijas gadījumā, berna vannai tiek pievienots šīs zālītes uzlējums un šādu pašu uzlējumu arī dod bērnam dzert. 

Mutes dobumā šīs zālītes tēju lieto gingvinīta, tonzilīta un čūlainā stomatīta gadījumā. Kā tēju iekšķīgi to lieto bronhīta, gripas un reimatizma gadījumos. Pērkonamoliņu var lietot arī sasitumu kopšanai un dažādu ādas slimību gadījumā. 

Svaigu augu var izmantot dažādu pūtīšu ārstēšanai- tās ātrāk uzsūksies.

Tautas medicīnā šo augu izmanto arī, kā sastāvdaļu lai ārstētu bezmiegu, kuņģa sāpes un čūlas.

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .