Uguns puķe (Chamaernerion angustifolium (L.) Hill., vai Epilobium angustifolium L.)

Saistīts attēls

Daudzgadīgs, stāvs augs. Plaši tiek izmantots zinātniskajā un tautas medicīnā, kā profilaktisks, tā arī ārstniecisks līdzeklis.

Ugunspuķes uzlējums uz ūdeni tiek izmantots galvas sāpju , vielmaiņas problēmu un kuņģa čūlas ārstēšanai (parasti aplej auga ziedkopas un dzer kā tēju). Svaigi ņemtas un samaltas lapas liekot pie brūces veicinās ātru tās sadzīšanu. Lapu novārījumi noder eksudatīvās diatēzes, kuņģa slimību ārstēšanai, kā miega līdzekli, ausu, kakla un deguna iekaisuma gadījumā.

Uguns puķes tēja uzskatāma par efektīvu līdzekli prostatas adenomas gadījumā. Ūdens vai spirta ugunspuķes uzlējumi efektīvi palīdz cīnīties ar prostatas, adenomas, urīnceļu, hroniska urīnpūšļa iekaisumu. Kā arī ir terapeitiskas nozīmes līdzeklis, pēc prostatas operācijām.

Auga daļas ievāc neilgi pirms un ziedēšanas laikā (jūlija beigas- augusta pirmā puse).No ugunspuķes ievāc tikai ziedus un lapas, žāvē ēnā pakarinot. Otrs variants ir, kad lapas noliek apvīst, tad tās ar plaukstām saritina/ saberzē, kamēr no tām sāk izdalīties sula, izklāj traukā un pārklāj ar slapju audumu, tā noturot 6-10h, 25C siltumā (notiek fermentācija). Pēc tam apmēram 40 minūtes tās tiek žāvētas cepeškrāsnī pie 100C. Tējas sagatavošana mēdz arī metodiski atšķirties, pievienoju rakstam apakšā video (krievu valodā- īsāko). Retos gadījumos, rudenī ievāc arī šī auga saknes, tās žāvē cepeškrāsnī 65-70C temperatūrā un uzglabāt var līdz 3 gadiem. Lapas un ziedus uzglabā līdz 2 gadiem.

Pateicoties miecvielām un gļotvielām, ugunspuķes lapām un saknēm piemīt savelkošas, brūču dziedējošas, pretiekaisuma un aizsargkārtas veidojošas īpašības. Ugunspuķe pēc apstrādes tiek parasti sadrupināta smalkās daļās, jo tā tai ir lielākas pretiekaisuma īpašības, tas ir saistīts ar tanīnu un gļotvielu kopiedarbību. To var pielietot arī, kā nomierinošu, pretdrudža, sāpju mazinošu līdzekli. Ugunspuķes līdzekļi ir ar zemu toksiskumu.

Tautas medicīnā uguns puķi izmanto kolīta, gastrīta, kuņģa čūlas un divpadsmit pirkstu zarnas čūlas, asiņošanas, mazasinības, asu respirātisko slimību gadījumos. Tāpat arī izmanto, kakla skalošanai angīnas laikā, mazgā čūlas, brūces un izgulējumus.

Notvaicētu ziedošu ugunspuķi lieto, kā kompreses, liekot uz sāpošām locītavām, muskuļiem un kauliem. Samaļot tēju pulverī to var bērt virsū čūlām un likt klāt apsaldētām ķermeņu daļām. Tautas medicīna ugunspuķi izmanto arī gonorejas un sifilisa ārstēšanas laikā.

Zintnieki šo zālīti izmanto epilepsijas, alkoholisko psihožu, mazasinības, kā mīkstinošu saaukstēšanās laikā, līdzekli. Tāpat to iesaka arī ļaundabīgu audzēju gadījumos.

Der zināt!

Dermatoloģijā uguns puķe ir visnotaļ veiksmīgi izmantojams augs.  To izmanto lai ārstētu psoriāzi, kašķi, neirodermītu, ekzēmas, kā pret niezes un spazmolītisku līdzekli. Palīdz bērniem, ādas alerģiskas reakcijas gadījumos. Un, protams, kā jau minēju, to var izmantot pulvera veidā čūlu un brūču ārstēšanai!


Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .