Vērmele (Artemisia absinthium)


Daudzgadīgs augs, kurš izaug vidēji līdz 1m augstumam. Augs ir sudraboti- pelēkā krāsā ar specifisku smaržu. Nelieli dzelteni ziediņi, kuri atrodas iekš nelieliem auga groziņiem. Zied no jūlija līdz augustam!

Der atcerēties, izmantojot augu nepareizās devās ar to var saindēties!

Augs sastopams tīrumos, pļavās, ceļmalās, māju tuvumā, kā arī mežmalās.


Augs satur rūgtos glikozīdus (absintīns, anabsintīns), flavonatremizenītu, miecvielas, ābolu, dzintara un askorbīna skābi, fillohinonu, karotīnu, prohamazulenogēnu, ketolaktonu, krahmalu, sveķus, olbaltumvielas, fitoncīdus, ēteriskās vielas, kuru sastāvā ir tuions, tuiona spirts, hamazulenogēns, pinēns, fellandrēns, kadinēns un citas vielas.

Vērmeles raisa apetīti, uzlabo gremošanas procesus. To pielieto, lai ārstētu dismenoreju, nieru saslimšanas gadījumos, nierakmeņu saslimšanas gadījumos, holecistīti, žultsakmeņu gadījumos, hroniskos gastrītus, sekretoro nepietiekamību, dispersija, meteorisms, pret cērmēm, kā arī kā nomierinošu līdzekli pie astēnijas, bezmiega, anēmijas, nakts nesaturēšanas, epilepsijas.


Vērmeli nedrīkst lietot grūtniecības gadījumā, kā arī enterokolītu gadījumā. Kā arī ja vērmele tiek lietota vairāk kā mēnesi, parādās intoksikācijas sekas. Pārdozēšanas gadījumā rodas stiprs nervu uzbudinājums!

Ar šī auga uzlējumu var skalot mutes dobumu, lai novērstu nepatīkamu elpu.

Tautas dziedniecībā šo augu izmanto, lai uzlabotu apetīti, pie gremošanas traucējumiem, kuņģa un zarnu katariem, caurejas, meteorisma un pie liekā svara problēmām.

Svaigu lapu novārījums rekomendējams pie dzeltenās kaites, nieru un žultspūšļa kaitēm, drudža, malārijas, caurejas, zarnu parazītu gadījumā, spēcīgas vemšanas gadījumā, bezmiega gadījumā. Svaigas sagrieztas lapas liek kā kompreses pie sasitumiem, izmežģijumiem, sastiepumiem.Slimības, kuras ārstē ar vērmeli:

  • cērmes,

  • anoreksija,

  • meteorisms,

  • sasitumi,

  • diareja,

  • bezmiegs.

Gadījumi, kad nedrīkst lietot vērmeli, kategoriski:

  • grūtniecība,

  • laktācija!


Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .